zapisane chińskim pismem kartki

Zakończenie roku szkolnego w X Liceum Ogólnokształcącym im. I. Paderewskiego

19 czerwca 2019 roku uczniowie X Liceum Ogólnokształcącego im. I. Paderewskiego w Katowicach, działającego pod patronatem Uniwersytetu Śląskiego, zakończyli pierwszy rok nauki języka chińskiego. Dzięki współpracy z Centrum Języka i Kultury Chińskiej UŚ w Katowicach uczniowie mogli poznać egzotyczny język, którego w X LO uczy mgr Katarzyna Knoll z Instytutu Języka Angielskiego UŚ. Zajęcia prowadzone były również przez native speakerów.

3 osoby, młodzież, 3 dziewczyny, 1 chłopak z pomalowaną twarzą. Siedzą przy stole.Podczas zajęć uczniowie rozwijali swoje kompetencje językowe, odkrywali kulturę Państwa Środka, uczyli się kaligrafii chińskich znaków, tworzyli tradycyjne wycinanki, poznawali chińską kinematografię oraz obrzędy związane z Nowym Rokiem. W trakcie roku szkolnego w liceum gościły m.in. dr Agnieszka Tambor – kierownik Centrum Języka i Kultury Chińskiej UŚ oraz Wu Lihong – nauczycielka z Centrum Języka i Kultury Chińskiej UŚ. Nauka egzotycznego języka to dla uczniów nie tylko niezwykła przygoda, lecz także możliwość zwiększenia szans na rynku pracy. Klasa z obowiązkowym językiem chińskim jest jedynym takim projektem w Katowicach. Druga klasa tego typu prowadzona jest – również przy współpracy Uniwersytetu Śląskiego – w Świętochłowicach.

Fot. mgr Katarzyna Knoll