Zdjęcie: prof. Tadeusz Sławek

Wieczór jubileuszowy dedykowany prof. Tadeuszowi Sławkowi

13 grudnia 2016 roku o godz. 16.00 w auli im. Kazimierza Lepszego w rektoracie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach rozpocznie się wieczór jubileuszowy dedykowany prof. zw. dr. hab. Tadeuszowi Sławkowi – wybitnemu filologowi, autorytetowi w zakresie teorii i historii literatury, komparatystyki literackiej oraz pogranicza literatury, kultury i filozofii, poecie, prozaikowi, eseiście, tłumaczowi poezji angielskiej i amerykańskiej, wykładowcy uniwersyteckiemu, autorowi m.in. „Stawu”, „Rozmowy”, „O głodzie”, „Antygony w świecie korporacji. Rozważań o uniwersytecie i czasach obecnych”, rektorowi Uniwersytetu Śląskiego w latach 1996–2002, kierownikowi Katedry Literatury Porównawczej w latach 2002−2012.

Prof. Taduesz Sławek za całokształt działalności oraz zaangażowanie społeczne uhonorowany został Złotym Krzyżem Zasługi i Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Laureat wielu prestiżowych wyróżnień, w tym m.in. Nagrody im. Wojciecha Korfantego, Nagrody Prezydenta Katowic w Dziedzinie Kultury i Honorowej Odznaki Miasta Katowice, Złotej Odznaki i Odznaki Honorowej „Za zasługi dla Województwa Śląskiego”, Platynowego Lauru „Ambasador Spraw Polskich”, Literackiej Nagrody „Solidarności”, Nagrody „Śląski Szmaragd” oraz Nagrody „Lux ex Silesia”. W 2007 roku został wyróżniony uniwersytecką Nagrodą „Pro Scientia et Arte” przyznaną „w uznaniu wybitnych i twórczych osiągnięć naukowych i artystycznych”.

Spotkanie, które zostało zorganizowane z okazji siedemdziesiątych urodzin prof. Tadeusza Sławka, będzie okazją do wręczenia Jubilatowi księgi jubileuszowej oraz złożenia Mu życzeń.