strona z gazety, nieco rozmyta, tak że nie widać tekstu

Warsztaty „Jak czytać w erze fake news?”

We wtorek 13 marca 2018 roku o godz. 13.30 w sali Rady Wydziału Filologicznego w Katowicach rozpocznie się spotkanie pt. „Jak czytać w erze fake news?”, które poprowadzą specjaliści z Facebooka, Polityki Insight oraz Wydziału Filologicznego. Uczestnicy wydarzenia dowiedzą się między innymi, jak radzić sobie z natłokiem informacji, poznają skuteczne metody ich „przesiewania”, a także zmierzą się z problemem dezinformacji i nauczą się krytycznej analizy źródeł.

W programie spotkania zaplanowano:

• prezentację na temat fake news, którą prowadzi Łukasz Lipiński, dyrektor ds. analiz Polityki Insight,
  • moderowaną przez Łukasza Lipińskiego dyskusję panelową, w której udział wezmą:
    • Mariusz Kowalczyk (dziennikarz, „Press”),
    • dr hab. prof. UŚ Alina Świeściak (Uniwersytet Śląski),
    • Jakub Turowski (Facebook),
    • dr hab. Jacek Warchala (Uniwersytet Śląski),
    • Łukasz Warzecha (dziennikarz niezależny),
  • warsztaty (maksymalna liczba uczestników to 50 osób, czyli pięć grup szkoleniowych), dzięki którym studenci nauczą się, w jaki sposób uchwycić kryteria i metody pozwalające uznać informację za wiarygodną.

Spotkanie jest otwarte. Udział w nim mogą wziąć wszyscy zainteresowani, ale pierwszeństwo rejestracji na część warsztatową mają studenci specjalności:

• doradztwo wizerunkowe i rzecznikostwo (komunikacja promocyjna i kryzysowa),
  • dziennikarstwo i komunikacja kulturowa, dyskurs publiczny (filologia polska),
  • nowe media, komunikacja medialna, publicystyka nowomedialna (kultury mediów).

Zgłoszenie chęci udziału w wydarzeniu należy przesłać drogą elektroniczną na adres e-mail: anna.mitura@us.edu.pl do 12 marca. W wiadomości należy podać imię i nazwisko, kierunek i specjalność, a także dookreślić, w której części lub/i całości wydarzenia chce się wziąć udział. Liczba miejsc jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń. Warunkiem udziału w warsztatach jest otrzymanie (drogą e-mailową) potwierdzenia rejestracji.

plakat promujący warsztaty dot. fake newsów, z dwiema nierównej wielkości półkulami: nienieską mniejszą i czerwoną większą

press: Studenci Uniwersytetu Śląskiego proponowali, jak wyłapywać fake newsy (13 marca 2018)