D o k u m e n t y niezbędne do wszczęcia przewodu doktorskiego
Postawa prawna: Podstawa prawna: Ustawa z dnia 14 marca 2003 r. o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki ((Dz. U. Nr 65, poz. 595, z późn. zm. – tekst ujednolicony D.U. z dnia 2 grudnia 2014 r. poz. 1852) oraz Rozporządzenie MNiSzW z dnia 30 października 2015 r. w sprawie szczegółowego trybu i warunków przeprowadzania czynności w przewodach doktorskich, w postępowaniu habilitacyjnym oraz w postępowaniu o nadanie tytułu profesora.
Kandydat ubiegający się o nadanie stopnia doktora składa następujące dokumenty:
- Wniosek o wszczęcie przewodu doktorskiego – wzór (plik word)
- Życiorys naukowy;
- Dane do kontaktu adres korespondencyjny, nr telefonu, adres e-mail;
- Kserokopię dowodu osobistego lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość;
- Oryginał albo poświadczoną przez jednostkę organizacyjną przeprowadzającą przewód doktorski kopię dokumentu stwierdzającego posiadany tytuł zawodowy3
- Koncepcję rozprawy doktorskiej, propozycję osoby promotora, wybranej dyscypliny dodatkowej oraz propozycję wybranego nowożytnego języka obcego do egzaminów doktorskich. Kandydat nie jest zobowiązany do zdawania egzaminu z nowożytnego języka obcego, jeżeli wraz z wnioskiem o wszczęcie przewodu doktorskiego przedstawi certyfikat potwierdzający znajomość nowożytnego języka obcego; wykaz certyfikatów potwierdzających znajomość nowożytnego języka obcego stanowi załącznik nr 1 (skan dokumentu, plik pdf) do rozporządzenia;
- Wykaz prac naukowych wraz z publikacjami do wglądu oraz informację o działalności popularyzującej naukę;
- Oświadczenie opiekuna naukowego w sprawie otwarcia przewodu doktorskiego (wg wzoru – plik word)
- Jeżeli rozprawa doktorska będzie przedstawiona w innym języku niż język polski, kandydat wraz z wnioskiem o wszczęcie przewodu doktorskiego, składa wniosek o wyrażenie zgody na przedstawienie rozprawy doktorskiej w innym języku niż język polski – wzór (plik word)
- Zapewnienie o pokryciu kosztów przewodu doktorskiego, w przypadku kandydatów niebędących pracownikami Uniwersytetu Śląskiego;
- Informację o przebiegu przewodu doktorskiego, jeżeli kandydat ubiegał się uprzednio o nadanie stopnia doktora w tej samej dyscyplinie;
1Art. 11.2 ustawy z dnia 14 marca 2003 r. stanowi, iż „Warunkiem wszczęcia przewodu doktorskiego jest posiadanie wydanej lub przyjętej do druku publikacji naukowej w formie książki lub co najmniej jednej publikacji naukowej w recenzowanym czasopiśmie naukowym wymienionym w wykazie czasopism naukowych ogłaszanym przez ministra właściwego do spraw nauki zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art.44 ust.2 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki (Dz. U. Nr 96, poz. 615, z późn. zm.16) lub w recenzowanych materiałach z międzynarodowej konferencji naukowej lub publiczna prezentacja dzieła artystycznego.
2 Wniosek musi zawierać temat rozprawy, wskazanie obszaru wiedzy i dziedziny, w zakresie której ma być wszczęty przewód doktorski, oraz określenie dyscypliny podstawowej odpowiadającej tematowi rozprawy doktorskiej.
3 Zob.: art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 marca 2003 r. o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki lub dyplomu, o którym mowa w art. 191 a ust. 3 i 4 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. (Dz. U. Nr 164, poz. 1365, z późn. zm.).
Wykaz dokumentów wymaganych przy złożeniu pracy doktorskiej:
- praca doktorska w trzech egzemplarzach (w tym jeden zbindowany i wydrukowany dwustronnie)
- streszczenie rozprawy doktorskiej w języku polskim i angielskim zamieszczone w pracy
- praca doktorska oraz streszczenie pracy w wersji elektronicznej (CD/DVD) zapisane w formacie PDF
- umowa licencyjna w trzech egzemplarzach (plik pdf)
- oświadczenie promotora o przyjęciu rozprawy spełniającej wymagania stawiane rozprawom naukowym (plik word)
- oświadczenie autora o oryginalności pracy (plik word)
- skład komisji egzaminacyjnej z dyscypliny podstawowej, dyscypliny dodatkowej (plik word) oraz skład komisji doktorskiej (plik word)
- dokumenty niezbędne do zaliczenia IV roku (indeks, karta zaliczeniowa, sprawozdanie)
Dokumenty wymagane do złożenia po nadaniu stopnia doktora
- informacja na temat wypełniania dokumentów (plik word)
- synaba (plik word),
- załącznik do synaby (plik word),
- zawiadomienie o nadaniu stopnia doktora (word, 14 kB)
Zasady postępowania w przewodach doktorskich wszczynanych w „starym trybie”
W momencie przyjęcia przez promotora rozprawy doktorskiej na posiedzeniu Rady Wydziału wyznaczone zostają składy komisji egzaminacyjnych i doktorskiej (plik word) proponowane przez promotora – w przypadku przewodów wszczynanych na zasadach obowiązujących przed nowelizacją ustawy o stopniach i tytule naukowym w skład komisji egzaminacyjnej z dyscypliny podstawowej wchodzi promotor, recenzenci, przewodniczący oraz trzech członków (ustawa pozwala na sześcioosobową komisję, jednak nieparzysta liczba członków usprawnia głosowanie), skład komisji doktorskiej może być taki sam. Komisje z dyscyplin dodatkowych są trzyosobowe – egzaminator wyznaczony przez jednostkę oraz promotor i przewodniczący (ten sam, który przewodniczy komisji egzaminacyjnej i doktorskiej);
Zasady postępowania w przewodach doktorskich wszczynanych w „nowym trybie”
W przypadku przewodów wszczynanych na zasadach obowiązujących według znowelizowanej ustawy o stopniach i tytule naukowym (od dnia 1 października 2013 r.) w skład komisji egzaminacyjnej z dyscypliny podstawowej musi wchodzić co najmniej czterech członków posiadających tytuł profesora lub stopień doktora habilitowanego w zakresie tej dyscypliny naukowej lub artystycznej, w tym promotora albo promotora i kopromotora. W skład komisji doktorskiej musi wejść co najmniej siedmiu samodzielnych pracowników naukowych, ponadto promotor i recenzenci (zgodnie z art. 20 ust.5 Ustawy o stopniach i tytule naukowym – W przewodach doktorskich powołuje się co najmniej dwóch recenzentów spośród osób zatrudnionych w szkole wyższej lub jednostce organizacyjnej innej niż ta, której pracownikiem jest osoba ubiegająca się o nadanie stopnia doktora i niebędących członkami rady jednostki organizacyjnej przeprowadzającej przewód), w związku z tym Komisja w nowym trybie musi liczyć co najmniej 10 członków. Komisje z dyscyplin dodatkowych są trzyosobowe – egzaminator wyznaczony przez jednostkę (w przypadku egzaminu z języka obcego nowożytnego musi być to osoba, która naucza danego języka w szkole wyższej) oraz promotor i przewodniczący;
WAŻNE!
W związku z licznymi pytaniami dotyczącymi zasad odpłatności za przeprowadzenie przewodu doktorskiego informujemy, że zgodnie z Zarządzeniem Rektora Uniwersytetu Śląskiego nr 23 z dnia 13 lutego 2013 r. zmieniającym zarządzenie nr 119 Rektora Uniwersytetu Śląskiego z dnia 30 grudnia 2011 r.:
§ 2
- Osoby niebędące pracownikami Uczelni ubiegające się w Uniwersytecie Śląskim o nadanie stopnia naukowego doktora lub doktora habilitowanego i tytułu profesora obowiązane są do pokrycia kosztów, o których mowa w § 3 związanych z przeprowadzaniem przewodów doktorskich, postępowań habilitacyjnych oraz za czynności postępowania o nadanie tytułu profesora.
- Uczestnicy niestacjonarnych studiów doktoranckich, którzy rozpoczęli studia przed dniem 1 października 2012 r. są zobowiązani do pokrycia kosztów przewodu doktorskiego, o których mowa w § 3 ust. 1. Koszty te uwzględnione są w opłacie za studia.
- Uczestnicy niestacjonarnych studiów doktoranckich, którzy rozpoczęli studia od dnia 1 października 2012 r. są zobowiązani do pokrycia kosztów przewodu doktorskiego, które są uwzględnione w opłacie za studia. Warunki odpłatności za studia doktoranckie określa umowa zawarta między uczelnią a doktorantem.
- Przepis ust. 1 stosuje się również do byłych uczestników studiów doktoranckich w Uniwersytecie Śląskim, którzy ubiegają się o nadanie stopnia naukowego doktora.
- Podstawą zwrotu kosztów w przypadkach, o których mowa w ust. 1 i 4 jest pisemna umowa zawarta pomiędzy wydziałem przeprowadzającym przewód doktorski, postępowanie habilitacyjne lub postępowanie o nadanie tytułu profesora a kandydatem do stopnia doktora, doktora habilitowanego lub tytułu profesora albo jednostką zatrudniającą kandydata.
Zarządzenie w całości dostępne jest: http://bip.us.edu.pl/sites/bip.us.edu.pl/files/zarz201323.pdf
§ 3
1. Koszty związane z przeprowadzeniem przewodu doktorskiego obejmują:
- wynagrodzenie promotora,
- wynagrodzenie za recenzje,
- przeprowadzenie egzaminów doktorskich, (uchylony)
- koszty podróży służbowych recenzentów, promotora i promotora pomocniczego w przypadku jego udziału niezbędnych dla realizacji ich obowiązków w przewodzie doktorskim,
- koszty wydziałowe.