zdjęcie: warzywa (pokrojony ogórek, pomidorki, brokuł) spryskiwane strumieniem wody

Seminarium pt. „Studia nad weg(etari)anizmem w kontekście badań literackich i kulturowych….”

28 maja 2018 roku o godz. 10.00 w sali Rady Wydziału Filologicznego w Sosnowcu rozpocznie się I ogólnopolskie seminarium naukowe pt. „Studia nad weg(etari)anizmem w kontekście badań literackich i kulturowych. Dylematy i perspektywy”, skoncentrowane na potencjale badawczym studiów nad wegetarianizmem i weganizmem oraz różnorodności obszarów, w których wegetarianizm i weganizm funkcjonują we współczesnym świecie, ze szczególnym uwzględnieniem badań literackich i kulturowych.

„I have no bodies in me” – pisze w jednym ze swoich wierszy Benjamin Zephaniah, brytyjski poeta i weganin, wyrażając tym samym to, co dla co raz większej liczby ludzi we współczesnym świecie staje się istotnym wyznacznikiem życiowych wyborów. Stale rosnąca popularność wegetarianizmu i weganizmu w życiu codziennym oraz ich obecność w przestrzeni świadomości publicznej prowadzi do coraz wyraźniej artykułowanej przez wielu badaczy potrzeby krytycznej refleksji nad kulturowymi, społecznymi, filozoficznymi i literackimi aspektami odmowy konsumpcji mięsa. Sformułowana przez profesor Laurę Wright propozycja studiów nad weganizmem świadczy o konieczności poszerzenia dotychczasowego spektrum badan humanistycznych: wyznacza nowy obszar badawczy, w którym współbrzmią kwestie związane ze środowiskiem, konsumpcją, klasą społeczną, rasą oraz tożsamością, zarówno w wymiarze jednostkowym, jak i narodowym.

Organizatorem seminarium jest Zakład Teorii Kultury i Literatury Instytutu Kultur i Literatur Anglojęzycznych Uniwersytetu Śląskiego.

Szczegółowy program wydarzenia (pdf, 602 kB)