Seminarium pt. „Narracje weganizmu: reprezentacje/ interpretacje/ inspiracje”

26 czerwca 2019 roku na Wydziale Filologicznym w Sosnowcu odbędzie się drugie ogólnopolskie seminarium poświęcone badaniom nad weganizmem w kontekstach literacko-kulturowych. Tegoroczne spotkanie będzie okazją do krytycznej dyskusji nad reprezentacjami wegetarianizmu i weganizmu w narracjach literackich i kulturowych (m.in. media) oraz nad artystycznymi ekspresjami idei wegańskich (m.in. sztuka wizualna i muzyka).

Wydarzenie adresowane jest do badaczy reprezentujących różne obszary wiedzy, dzięki czemu możliwe stanie się podjęcie dyskusji na temat tego, jak weganizm – zjawisko złożone i niejednoznaczne – inspiruje działania i wypowiedzi literackie, artystyczne i kulturowe. Organizatorzy spotkania zachęcają do namysłu nad językiem, którego literatura używa, by mówić o weganizmie i nad środkami służącymi wyrażaniu wegańskiej tożsamości. W centrum zainteresowań badawczych znaleźć się mogą elementy wegańskiego doświadczenia, które stanowią inspirację dla pisarzy, twórców filmowych i artystów oraz to, jak jednostkowe doświadczenie przekłada się na uniwersalny język artystycznej ekspresji.

Wśród proponowanych tematów wystąpień znaleźć się mogą między innymi następujące zagadnienia:

• historyczne reprezentacje weganizmu w literaturze i kulturze,
  • współczesne literackie obrazy wegetarianizmu i weganizmu,
  • weganizm i kanon literacki,
  • weganizm i kultura dziecięca,
  • filmowe reprezentacje weganizmu,
  • sztuka wegańska,
  • muzyka w kontekście weganizmu,
  • weganizm i storytelling w kulturach indygenicznych,
  • płeć i narracje wegańskie,
  • autobiografie wegańskie,
  • ciało jako przestrzeń wegańskiej narracji.

Zgłoszenia wystąpień (zawierające tytuł referatu oraz abstrakt o objętości do 200 słów) należy przesyłać do 20 maja drogą elektroniczną, pisząc na adres e-mail: marzenakubisz@interia.pl.

Seminarium organizowane jest przez Zakład Teorii Literatury i Kultury oraz Filologiczny Zespół Badawczy BESTO działający pod patronatem Laboratorium Animal Studies – Trzecia Kultura (UŚ).