zdjęcie: prof. Tadeusz Sławek

Prof. Tadeusz Sławek laureatem Nagrody im. Adama Mickiewicza

24 kwietnia 2017 roku jury Poznańskiej Nagrody Literackiej ogłosiło, że laureatem Nagrody im. Adama Mickiewicza jest prof. zw. dr hab. Tadeusz Sławek – poeta, eseista, tłumacz, literaturoznawca. W latach 1996–2002 był rektorem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Autor kilkunastu książek eseistycznych i poetyckich oraz szeregu publikacji naukowych. Od ponad trzydziestu lat wraz Bogdanem Mizerskim współtworzy „eseje na głos i kontrabas”, ukazujące się w wydawnictwie „Off Records”. Laureat Literackiej Nagrody „Solidarności” za całokształt twórczości w 2003 roku.

Poznańska Nagroda Literacka, której organizatorami i fundatorami są Miasto Poznań oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, została powołana w 2015 roku. Przyznawana jest w dwóch kategoriach:

• za wybitne zasługi dla polskiej literatury i kultury (Nagroda im. Adama Mickiewicza w wysokości 60.000 zł) oraz
  • za znaczący, innowacyjny dorobek w dziedzinie literatury, humanistyki, popularyzacji kultury literackiej dla twórcy, który nie ukończył 35. roku życia (Nagroda-Stypendium im. Stanisława Barańczaka w wysokości 40.000 zł).

Laureatów wyłania Kapituła w składzie: prof. Inga Iwasiów, prof. Bogumiła Kaniewska, Jarosław Mikołajewski, prof. Piotr Śliwiński (przewodniczący), Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki, prof. Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz, prof. Szymon Wróbel.

Szczegółowe informacje nt. Poznańskiej Nagrody Literackiej dostępne są na stronie: www.poznanskanagrodaliteracka.pl.