leżące na kartce pióro do pisania

Podpisanie umowy z Instytutem Cervantesa

Instytut Języków Romańskich i Translatoryki od wielu lat współpracuje z Instytutem Cervantesa. W 2015 i 2018 roku dr Cecylia Tatoj współorganizowała warsztaty dla nauczycieli języka hiszpańskiego oraz była głównym organizatorem dwóch dużych sympozjów: „Coloquio Internacional de la Asociación Europea de Profesores de Español” (2016) i „Coloquio Internacional de la Sociedad Española de Didáctica de la Lengua y la Literatura” (2018).

Jednym z wydarzeń promujących język i kulturę hiszpańską jest adresowana do uczniów i nauczycieli szkół średnich z naszego regionu Hispanofonia. Tegoroczną edycję zaplanowano na 15 marca 2019 roku. Inauguracja wydarzenia odbędzie się w sali Rady Wydziału Filologicznego w Sosnowcu, a jednym z jej punktów będzie podpisanie umowy o współpracy pomiędzy Uniwersytetem Śląskim w Katowicach a Instytutem Cervantesa w Krakowie. W imieniu uczelni dokument sygnować będzie JM Rektor prof. dr hab. Andrzej Kowalczyk, natomiast Instytut Cervantesa w Krakowie reprezentować będzie Don Fernando Martínez-Vara de Rey de Irezábal. W spotkaniu udział wezmą również między innymi JE Ambasador Hiszpanii w Polsce Francisco Javier Sanabria Valderrama oraz dziekan Wydziału Filologicznego prof. zw. dr hab. Krzysztof Jarosz.

W ramach współpracy planowane jest organizowanie między innymi corocznych międzynarodowych konferencji poświęconych kształceniu nauczycieli języka hiszpańskiego jako języka obcego (ELE), warsztatów dydaktycznych, a także opracowanie programu praktyk dla studentów w obszarze filologii hiszpańskiej w Instytucie Cervantesa oraz współorganizowanie wydarzeń kulturalnych promujących język i kulturę Hiszpanii, Hispanoameryki i krajów hispanojęzycznych.