Katarzyna Zioło

Mgr Katarzyna Zioło Doktorantką 2019 Roku

19 czerwca 2019 roku podczas gali wręczenia Wyróżnień JM Rektora Uniwersytetu Śląskiego poznaliśmy laureatów konkursu na Studenta i Doktoranta 2019 Roku. Spośród wszystkich kandydatów zgłoszonych do plebiscytu w XI edycji konkursu wyłoniono osoby, które ze względu na swoją działalność lub osiągnięcia zasłużyły na szczególne wyróżnienie.

Doktorantką 2019 Roku została wybrana mgr Katarzyna Zioło z Wydziału Filologicznego – doktorantka III roku kulturoznawstwa, pedagog tańca, choreograf, tancerka, performerka. Pasję do tańca, performance’u i teatru łączy w praktyczny i teoretyczny sposób – tworzy sztukę, pisze o niej i uczy. W pracy naukowej, w której zajmuje się szczególnie performance art opartym na technikach choreograficznych, stara się łączyć doświadczenie artystyczne z zapleczem badawczym zdobytym w okresie studiów. Jest autorką wielu publikacji naukowych, z których wymienić można np. „Performance, happening, flash mob – teatralne interwencje strategią na partycypowanie przestrzeni miejskiej w sztuce współczesnej”. Uczestniczyła też w licznych wystawach, spektaklach oraz pokazach pracy twórczej.

Doktorantka Roku jest założycielką Doktoranckiego Koła Naukowego Prototyp oraz fundacji prowadzącej działalność związaną z kulturą, sztuką, edukacją i sportem. Opiekuje się Studenckim Kołem Naukowym Młodych Teatrologów.