zdjęcie: tablica upamiętniająca Krystynę Bochenek

Ku pamięci Krystyny Bochenek

zdjęcie: tablica śp. Krystyny Bochenek

10 kwietnia 2017 roku, w siódmą rocznicę katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem, w której zginęła między innymi śp. Krystyna Bochenek, prorektor Uniwersytetu Śląskiego ds. kształcenia i studentów prof. dr hab. Ryszard Koziołek, prodziekan Wydziału Filologicznego ds. promocji i współpracy z otoczeniem dr hab. prof. UŚ Magdalena Pastuch, dyrektor Szkoły Języka i Kultury Polskiej prof. dr hab. Jolanta Tambor oraz przedstawiciele społeczności akademickiej złożyli kwiaty pod tablicą poświęconą pamięci Krystyny Bochenek.

prof.Ryszard Koziołek i dr hab. prof. UŚ Magdalena PastuchKrystyna Bochenek była absolwentką filologii polskiej na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, dziennikarką, politykiem, senatorem V, VI i VII kadencji (2004–2010), wicemarszałkiem Senatu VII kadencji, członkiem Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami oraz Rady Języka Polskiego przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk, wiceprzewodniczącą Parlamentarnego Zespołu ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi, przewodniczącą Komisji Języka w Mediach, a także przewodniczącą Rady Śląskiego Funduszu Stypendialnego. Zajmując się upowszechnianiem kultury języka polskiego i popularyzacją zdrowia, była pomysłodawczynią wielu akcji i inicjatyw społecznych, w tym Ogólnopolskiego Konkursu Ortograficznego „Dyktando”, corocznych imieninowych zjazdów Krystyn, kwesty „Mamo nie płacz” (1992) na rzecz ratowania Oddziału Hematologii Dziecięcej w Zabrzu, akcji profilaktyki raka piersi u kobiet pod nazwą „Różowa wstążka. Katowice. Rynek 2000”, współtworzyła pierwszą Wampiriadę – niekonwencjonalną akcję honorowego oddawania krwi, a także akcję „Rzuć palenie”.

zdjęcie: złożenie kwiatów pod pomnikiem śp. Krystyny Bochenek                                          zdjęcie: złożenie kwiatów pod tablicą śp. Krystyny Bochenek