fragment okładki książki "ślonsko godka" z kadrami różnych śląskich miejsc

Konferencja pt. „Śląsko godka – już język czy jeszcze gwara?”

27 kwietnia 2018 roku w siedzibie Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach (ul. Teatralna 4) odbędzie się konferencja pt. „Śląsko godka – już język czy jeszcze gwara?” adresowana do osób, dla których sprawy lokalne są ważne, dla których język jest istotnym spoiwem regionalnych społeczności, do ludzi posługujących się śląszczyzną i tych, którzy ją badają, do piszących po śląsku twórców i osób propagujące ich dorobek.

Mija 10 lat od konferencji „Śląsko godka – jeszcze gwara czy jednak już język?”, która odbyła się 10 czerwca 2008 roku w Sali Sejmu Śląskiego, gromadząc ponad 250 osób – ludzi o różnych poglądach, reprezentujących różnorodne instytucje i samych siebie, czyli tych, którzy badają mowę śląską, piszą po ślasku, propagują ślónsko godka, mówią po śląsku, kiere godajóm, kiere ściałyby godać, słowem – tych, którym istnienie, rozwój, dobra kondycja ślónskij godki leży na sercu.

W dekadę po tym spotkaniu, rozpoczynającym m.in. prace nad kodyfikacją śląskiej grafii i  ortografii, Regionalny Instytut Kultury w Katowicach oraz Wydział Filologiczny Uniwersytetu Śląskiego (Instytut Języka Polskiego im. Ireny Bajerowej i Centrum Badań nad Kulturami Mniejszymi) organizują kolejne spotkanie zatytułowane „Śląsko godka – już język czy jeszcze gwara?”, której celem będzie sprawdzenie, co stało się przez ostatnie dziesięć lat. Stawiając pytania w rodzaju: „ile kroków naprzód zrobiliśmy?”, „co udało nam się osiągnąć?”, „co powinniśmy robić dalej?”, „co uważamy za najistotniejsze?”, organizatorzy konferencji pragną kontynuować rozpoczęte dyskusje i zbadać postęp normatywizacji, aktywność środowisk naukowych i stale rosnący dorobek piśmienniczy Śląska.

Chęć udziału w konferencji należy przesyłać do 5 kwietnia drogą elektroniczną na adres e-mail: msroka@rik.katowice.pl.

Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Rady Języka Polskiego i JM Rektora UŚ prof. dr. hab. Andrzeja Kowalczyka.