fragmenty sylwetek ludzi siedzących w sali przy stolikach i robiących notatki długopisem

85. Kongres L’Association francophone pour le savoir – Acfas

logo L’Association francophone pour le savoirOd 8 do 12 maja 2017 roku na Université McGill w Montrealu odbywać się będzie 85. Kongres L’Association francophone pour le savoir Acfas, utworzonego w 1923 roku w Quebecku stowarzyszenia promującego działalność naukową mającą na celu stymulowanie badań i zachęcanie do rozpowszechniania wiedzy na temat kanadyjskiej prowincji i frankofonii. Stowarzyszenie skupia około 5000 naukowców reprezentujących wszystkie dziedziny wiedzy. Tegoroczny Kongres, wpisując się w obchody 150. rocznicy Konfederacji Kanadyjskiej i 375. rocznicy założenia Montrealu, stanie się okazją do silniejszego wzmocnienia dialogu nauki i społeczeństwa. W programie Kongresu zaplanowano 213 seminariów dotyczących 30 obszarów badawczych.

W jednej z konferencji, która przebiegać będzie pod hasłem „Quebec: modele wiedzy, modele społeczeństwa” („Le Québec: modèles de savoirs, modèles de société”), udział weźmie dziekan Wydziału Filologicznego prof. dr hab. Krzysztof Jarosz. Będzie to spotkanie służące do podzielenia się różnorodnymi doświadczeniami dotyczącymi badań nad Quebeckiem i jego literaturą, kulturą oraz historią. Jego uczestnicy – badacze pochodzący zarówno z Quebecu, jak i spoza tego obszaru – podejmą rozmowę między innymi na temat dalszych perspektyw współdziałania mającego na celu promocję badań nad tą największą prowincją Kanady.

logo AIEQWydarzeniem towarzyszącym Kongresowi będą również obchody dwudziestolecia istnienia Międzynarodowego Towarzystwa Badań Quebeckich (Association internationale des etudes quebecoises), w którym prof. dr hab. Krzysztof Jarosz jest członkiem Komitetu Administratorów, a jego obszar działania obejmuje Europę Wschodnią z wyłączeniem Rosji.

Szczegółowe informacje na temat Kongresu znajdują się na stronie L’Association francophone pour le savoir Acfas, a szczegółowy program konferencji „Quebec: modele wiedzy, modele społeczeństwa” dostępny jest na stronie Association internationale des etudes quebecoises.