17 i 18 września 2018 roku w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej w Katowicach odbywać się będzie, organizowana przez Zakład Historii Literatury Rosyjskiej Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej UŚ oraz Polskie Towarzystwo Rusycystyczne, I interdyscyplinarna konferencja naukowa z cyklu „Lektury dramatu/teatru”. Temat pierwszej edycji spotkania brzmi „Maski wolności w dramacie i teatrze XX i XXI wieku”.
Konferencja ma na celu zaprezentowanie różnorodnych ugruntowanych kulturowo i filozoficznie idei wolności, do których odwołują się dramaturdzy i ludzie teatru XX i XXI wieku. Sympozjum stanie się okazją do postawienia pytań o to, jak interesujący nas dramat i teatr sytuują się wobec problematyki szeroko rozumianej wolności, ze szczególnym uwzględnieniem kryzysu tożsamości, który trapi społeczeństwo ponowoczesne. Refleksja naukowa obejmować będzie zagadnienia opisujące wieloaspektowość pojęcia wolności oraz naturalnie występujące w nim antagonizmy i konflikty.
Wśród proponowanych zagadnień znaleźć się mogą następujące kwestie:
- dramat/teatr jako wyraz wolności artystycznej,
- motywy/obrazy wolności w dramacie/teatrze,
- maski i przestrzenie wolności/zniewolenia w dramacie/teatrze,
- wolność jako problem w dramacie/teatrze (pytania o to, czym jest wolność?, wolność jako konieczność czy możliwość wyboru? (K. Jaspers, M. Heidegger, J.-P. Sartre), „wolność absurdalna” (A. Camus), „ekspresja indywidualnej wolności” (Z. Bauman),
- wolność a zniewolenie,
- formy zniewolenia i granice wolności artystycznej,
- „wolność do” i „wolność od” (I. Berlin),
- wolność (w) postaci/postać (w) wolności,
- wolność w języku/język wolności,
- poszukiwanie/przekraczanie/dramat wolności)
- oraz wszelkie inne propozycje badawcze dotyczące odsłon/masek wolności w dramacie/teatrze XX i XXI wieku.
Konferencja adresowana jest do literaturoznawców, językoznawców, teatrologów, kulturoznawców, filozofów oraz wszystkich zainteresowanych proponowanym przez organizatorów tematem.
Program (pdf, 718 kB)