zdjęcie: siedząca kobieta z walizką

Konferencja pt. „A suitcase of her own: women and travel”

Od 20 do 23 września 2017 roku w Szczyrku odbywać się będzie międzynarodowa konferencja naukowa pt. „A suitcase of her own: women and travel”, której organizatorem jest Zakład Studiów Postkolonialnych i Literatur Podróżniczych oraz Instytut Kultur i Literatur Anglojęzycznych. Motywem przewodnim spotkania stanie się kobieta w podróży. Wśród poruszanych kwestii znajdą się następujące zagadnienia:

• motyw kobiety w literaturze podróżniczej,
  • kobieca literatura podróżnicza,
  • podróż jako ucieczka od płci,
  • podróż jako misja,
  • motyw flaneureuse
  • dyskurs różnicy – analiza poetyki użytej w literaturze podróżniczej,
  • kobiece / feministyczne,
  • dyskurs jako wyzwanie, przeciwwaga, sprzeciw wobec patriarchalnego dyskursu,
  • kobieca perspektywa czasu w podróży,
  • emigracja, wygnanie, misjonarki, pielgrzymi, uchodźcy,
  • handel żywym towarem,
  • podróż jako ucieczka, podróże odmieniające życie,
  • reprezentacje podróżniczek w sztuce, muzyce i filmie.

Wśród prelegentów znajdą się m.in.: Linda Cracknell, Sarah Le Fanu, Olga Tokarczuk, dr Meyda Yeğenoğlu (University of Tampere, Institute for Advanced Social Research). Językiem konferencji będzie język angielski. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie: www.suitcase.us.edu.pl.