zdjęcie: dr Agnieszka Tambor podczas zajęć kinowych

Kolejny cykl spotkań z młodzieżą szkolną prowadzony przez Katedrę Międzynarodowych Studiów Polskich

zdjęcie z zajęć kinowych dr Agnieszki Tambor

Tym razem spotkania dotyczyły edukacji filmowej. Dr Agnieszka Tambor 7 kwietnia 2017 roku poprowadziła zajęcia poprzedzające II nocny maraton filmowy w Zespole Szkół Sportowych nr 1 w Chorzowie. Zajęcia związane były z początkami kina fabularnego i animowanego. Uczniowie poznali nazwiska Lumiere i Melies, dowiedzieli się jak przebiegała budowa imperium Walta Disney’a i zapoznali się z transformacjami, jakie przeszła kluczowa postać tej firmy, czyli Myszka Miki. Po spotkaniu uczniowie spędzili w szkolnych murach całą noc, oglądając wybrane przez siebie wcześniej filmy.

11 kwietnia odbyło się z kolei spotkanie z gimnazjalistami w Kinie Amok w Gliwicach. Zajęcia przeprowadzone w ramach Młodzieżowej Akademii Filmowej przed filmem pt. „Kapitan Ameryka: wojna bohaterów” zatytułowane były „Kinowe uniwersum Marvela”. W ich trakcie gimnazjaliści poznali w formie quizu historię filmy Marvel, a także mieli okazję zastanowić się nad przyczynami sukcesu zarówno Marvela, jak i największego rywala tej firmy – DC Comics. Dr Agnieszka Tambor

Ważnym elementem zajęć było wytropienie polskich wątków związanych z filmowym i komiksowym światem superbohaterów. Uczniowie poznali m.in. polskich rysowników – Szymona Kudrańskiego (m.in. Spawn, Batman oraz Spider-man) i Piotra Kowalskiego (Hulk), a także Annę Biedrzycką-Sheppard – kostiumografkę, która stworzyła filmowy wizerunek Kapitana Ameryki.

Kolejne spotkanie z uczniami odbędzie się 11 maja. W gliwickim kinie Amok dr Agnieszka Tambor wygłosi prelekcję dla uczniów gimnazjum poprzedzającą film „Brooklyn”, która będzie dotyczyła przede wszystkim różnic kulturowych oraz problemu emigracji, tak silnie obecnego we współczesności.

zdjęcia z zajęć kinowych prowadzonych przez dr Agnieszkę Tambor

Foto: Archiwum Katedry MSP