logo PAIS

Inauguracja działalności Polskiego Towarzystwa Badań Irlandystycznych z siedzibą w Katowicach

23 października 2019 roku w Ambasadzie Irlandii w Warszawie na zebraniu założycielskim zostało powołane Polskie Towarzystwo Badań Irlandystycznych (Polish Association for Irish Studies, PAIS). Na siedzibę nowego stowarzyszenia wyznaczono, dzięki wsparciu władz Uniwersytetu Śląskiego, Katowice. To ogólnopolskie stowarzyszenie zrzesza badaczy spod znaku Irish studies reprezentujących wiele uczelni oraz instytucji kulturalnych, oświatowych i edukacyjnych. Ma także już teraz zadeklarowane grono sympatyków. W najbliższym czasie zakończy się proces rejestracji w KRS i wtedy swoją działalność  PAIS chce zainaugurować na Górnym Śląsku, tym bardziej że na prezesa stowarzyszenia został wybrany dr hab. Leszek Drong, pracownik Instytutu Literaturoznawstwa Wydziału Humanistycznego UŚ. Oprócz niego do Zarządu PAIS wchodzą: dr hab. Katarzyna Bazarnik (wiceprezes, Uniwersytet Jagielloński), dr Michał Lachman (wiceprezes, Uniwersytet Łódzki), dr Joanna Jarząb-Napierała (sekretarz, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu) oraz dr Paweł Hamera (skarbnik, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie).

zdjęcie z zebrania PAIS

Fot. archiwum dr. hab. Leszka Drąga