plakat promujący 3. Śląski Festiwal Nauki Katowice. Młoda dziewczyna, nad której głową unoszą się różnokolorowe linie

III edycja Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE

3. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE to największe w południowej Polsce wydarzenie naukowe organizowane przez śląskie uczelnie wraz z Miastem Katowice. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji przedsięwzięcia, które odbywać się będzie od 12 do 14 stycznia 2019 roku, jest „Energia”. W programie festiwalu, jak w poprzednich latach, zaplanowano różnorodne pokazy, ciekawe eksperymenty, stoiska tematyczne, wystawy, prezentacje i wykłady ze wszystkich obszarów wiedzy.

Oficjalna inauguracja festiwalu rozpocznie się w sobotę 12 stycznia o godz. 19.00 w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. Poprowadzi ją dr Tomasz Rożek – absolwent Uniwersytetu Śląskiego i jeden z najbardziej rozpoznawalnych dziennikarzy naukowych w Polsce. Dla uczestników spotkania przygotowano widowisko z eksperymentami, podczas którego będą mogli przekonać się, jak postrzega muzykę fizyk, a jak psycholog. Pokazom i rozmowie dr. Tomasza Rożka z dr Marią Chełkowską towarzyszyć będą muzycy oraz chórzyści. W programie inauguracji przewidziano również

• rozmowę z gościem specjalnym – astronautką NASA Nicole Stott,
  • prezentację muzyczno-wizualną projektu CallTrain MO4/HG4 przygotowaną przez prof. Mariana Oslislo z katowickiej ASP oraz towarzyszących mu muzyków,
  • a także wręczenie Śląskich Nagród Naukowych.

Natomiast 13 i 14 stycznia Śląski Festiwal Nauki KATOWICE przeniesie się do Międzynarodowego Centrum Kongresowego, w którym na publiczność czekać będą główne atrakcje święta nauki, czyli pokazy, doświadczenia, wystawy, prezentacje i wykłady ze wszystkich obszarów wiedzy. Udział w nim wezmą także pracownicy Wydziału Filologicznego.

Nowością trzeciej edycji jest strefa kosmiczna, a jednym z jej elementów będą pokazy łazików marsjańskich. Do dyspozycji dostępne będą również strefa sportu oraz strefa e-sportu, a także strefa dziecka, w której profesjonalni opiekunowie oraz animatorzy zajmą się najmłodszymi uczestnikami festiwalu. Absolutną nowością jest strefa laserowych pokazów naukowych przygotowanych przez Uniwersytet Lund ze Szwecji.

Wstęp na Śląski Festiwal Nauki KATOWICE jest bezpłatny. Udział w niektórych wydarzeniach wymaga wcześniejszej rejestracji. Szczegółowy program oraz formularze rejestracyjne są dostępne na stronie www.slaskifestiwalnauki.pl.