Ananda Devi - zdjęcie profilowe

Ananda Devi gościem Wydziału Filologicznego

Od 21 do 23 maja 2019 roku na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego gościć będzie maurytyjska pisarka Ananda Devi, która od wielu lat mieszka we Francji, tworzy w języku francuskim i wydawana jest w największych domach wydawniczych Paryża. Jest uważana za największą żyjącą pisarkę maurytyjską. Przyjeżdża do Polski po raz pierwszy na zaproszenie warszawskiego Institut français. Przed wizytą w Warszawie Ananda Devi spędzi na Wydziale Filologicznym.

W programie wizyty autorki „Zielonego sari” zaplanowane są między innymi dwa spotkania autorskie. W czwartek 23 maja w godz. od 9.45 do 11.00 pisarka weźmie udział w spotkaniu w sali Rady Wydziału Filologicznego w Sosnowcu, które prowadzą dr hab. Anna Czarnowus i dr Marta Mamet-Michalkiewicz, a w godz. od 13.15 do 15.00 w spotkaniu w sali Rady Wydziału Filologicznego w Katowicach, które prowadzą dr Alina Mitek-Dziemba i dr Katarzyna Szopa.

Obydwa spotkanie będą prowadzone w języku angielskim i polskim z zapewnionym tłumaczeniem PL-ENG i ENG-PL.

okładka książki "Zielone sari" Anandy DeviW październiku 2018 roku ukazało się polskie tłumaczenie jednej z powieści Anandy Devi pt. „Zielone sari”. Wydało ją gdańskie Wydawnictwo w Podwórku przy wsparciu Wydawnictwa Uniwersytetu Śląskiego. Książka zawiera także posłowie prezentujące informacje o Mauritiusie, jego literaturze i twórczości Anandy Devi. Streszczenia i tłumaczenia na język polski fragmentów kilku jej utworów zamieszczono za zgodą francuskich wydawców na licencji czasowej na stronie: www.fil.us.edu.pl/ananda-devi.