flaga Palestyny

Akcja charytatywna na rzecz Palestyny

5 i 6 marca 2019 roku na Wydziale Filologicznym w Sosnowcu (ul. Grota-Roweckiego 5) odbędzie się trzecia edycja akcji charytatywnej, której organizatorem jest Koło Naukowe Arabistów Uniwersytetu Śląskiego Al-Asabiya.

Zbiórka będzie obejmowała kiermasz domowych wypieków i różnych dań oraz napojów kuchni bliskowschodniej, kiermasz książek i różności, malowanie henną, kaligrafię arabską, aukcję przedmiotów wartościowych, akcję ,,Selfie z wykladowcą”. W programie wydarzenia zaplanowano także wykłady tematyczne:

• Elżbieta Deja (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski): ,,Strefa Gazy w 2020 roku”,
  • Beata Abdallah-Krzepkowska (Uniwersytet Śląski): ,,Krótka historia konfliktu bliskowschodniego”,
  • Przemysław Wielgosz (Le monde diplomatique): ,,Palestyna – historia znikania:,
  • Nidal Hamad: ,,Z obozu do Europy: sytuacja uchodźców palestyńskich po 1948 roku” (spotkanie – dyskusja z Nidalem Hamadem, palestyńskim pisarzem, dziennikarzem i aktywistą, redaktorem strony www.al-safsaf.com/ oraz administratorem grupy Palestyna po Polsku)
  • spotkanie z Khaledem Alabsi, palestyńskim uchodźcą, dotyczące współczesnego wymiaru uchodźstwa palestyńskiego (po 2015 roku).

Wydarzeniu będzie towarzyszyć ponadto koncert muzyki bliskowschodniej w wykonaniu Palestyna Art Alert oraz wieczór poezji Josefa Sh’hady ,,Kiedyś motylami Galilei… Kiedyś chmurami Karpat” (Miejscownik. Tygiel Kulturalny, Katowice, ul. Warszawska 28).

Cała suma ze zbiórki zostanie przeznaczona na sfinansowanie badań neurologicznych pacjentów niepełnosprawnych intelektualnie w ośrodku Al Malat w Bejt Sahur koło Betlejem.

Akcja adresowana jest nie tylko do studentów, ale również do uczniów szkół. Udział w wydarzeniu może przyczynić się do rozwijania: wrażliwości uczniów, otwartości na różne kultury, ciekawości świata i wiedzy ogólnej. Chęć udziału szkół w zbiórce należy zgłaszać drogą elektroniczną, pisząc na adres e-mail: alasabiya@gmail.com.